Transfer w Pekinie. Jak (nie) zobaczyć Tiananmen

Transfer w Pekinie. Jak (nie) zobaczyć Tiananmen

31 grudnia 2019 0 przez Adrenaline

Do Azji Południowo-Wschodniej można się dostać między innymi przez Pekin. Loty liniami Air China są atrakcyjne cenowo, a do tego teoretycznie można przy okazji zaliczyć plac Tiananmen i mauzoleum wielkiego Mao. Teoretycznie, bo transfer w Pekinie nie zawsze uda się połączyć ze zwiedzaniem chińskiej metropolii. Ja na razie przegrywam z Chińczykami 0:2.

Zanim przeczytacie jak w Pekinie puściłem dwie bramki, pozwólcie, że przytoczę kilka faktów i przeprowadzę Was przez procedurę transferowo-wizową. W ten sposób ci, których nie interesuje historia walki z chińskimi oficerami imigracyjnymi nie będą musieli przez nią przechodzić.

REKLAMA

TRANSFER W PEKINIE – WIZA 24H

No więc od początku – jak otrzymać wizę transferową i zobaczyć Pekin podczas krótszej lub dłuższej przesiadki w Pekinie? Teoretycznie wydaje się to całkiem proste.

Po wylądowaniu w Pekinie nie wędrujcie bezpośrednio do strefy tranzytowej, która znajduje się jeden poziom niżej. Nie stawajcie także w kolejce do odprawy, bo tymczasowa wiza (24 lub 72 godziny) wydawana jest na zupełnie oddzielnym stanowisku. Znaleźć je łatwo, prowadzą do niego znaki „24/72 Hour International Transfer”. Dopiero kiedy dostaniecie upragnioną naklejkę, możecie udać się do zwykłej odprawy paszportowej.

TRANSFER W PEKINIE - skanowanie odcisków
TU ZOSTAWISZ ODCISKI PALCÓW I DOSTANIESZ MAŁĄ KARTECZKĘ

W Pekinie znajdują się 2 (tak, słownie – DWA) stanowiska wydawania wiz tranzytowych, ale zazwyczaj czynne jest tylko JEDNO. Urzędnik imigracyjny obsługujący tranzytowych pasażerów jest szybki jak chińscy biegacze narciarscy, więc musicie uzbroić się w cierpliwość. Jeśli traficie na moment, w którym w kolejce stoi kilka lub kilkanaście osób, możecie uwinąć się w 10 minut. Jeśli jednak akurat wylądował samolot – gigant, w kolejce spędzicie kilka godzin. Zresztą wariantów rozwoju sytuacji jest znacznie więcej. Pomimo krótkiej kolejki urzędnik może po prostu wyjść. Jedną osobę może obsługiwać 30 minut. Generalnie nie przeskoczycie. Przez ten moment godzicie się być kropeczką na chińskiej miliardowej mapie.

CIERPLIWOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Jak przyspieszyć procedurę? Ano nijak. Nie macie na to żadnego wpływu. Po prostu po wylądowaniu lećcie sprintem do okienka, bo 5 minut straty na starcie może oznaczać 5 godzin więcej stania w rządku.

TRANSFER W PEKINIE - wniosek wizowy
BY DOSTAĆ WIZĘ TRANSFEROWĄ, NALEŻY WYPEŁNIĆ NIEBIESKI WNIOSEK

Aby otrzymać wizę transferową (lub mieć nadzieję, że ją otrzymacie) musicie przygotować:

 • paszport
 • kartę wjazdu i wyjazdu (niebieski blankiet, który znajdziecie na półkach przy stanowiskach wizowych)
 • bilet potwierdzający, że opuścicie Chińską Republikę Ludową w określonym terminie
 • wniosek wizowy (do pobrania okienka oficera imigracyjnego). Lepiej wcisnąć się wcześniej, pobrać i wypełnić taki druk, żeby nie tracić czasu, kiedy przyjdzie już Wasza kolej
 • potwierdzenie rejestracji odcisków palców. Rejestrujecie je sami w jednym z rzędu automatów stojących przy stanowiskach imigracyjnych. Wkładacie do czytnika wszystkie palce o jakie poprosi Was maszyna, na koniec dostajecie mały wydruk potwierdzający, że Wasze odciski nie budzą wątpliwości i nie zburzą chińskiego ustroju
TRANSFER W PEKINIE - kolejka po wizę
JEŚLI TRAFICIE TAK, DAJCIE SOBIE SPOKÓJ

Wszystkie powyższe dokumenty prezentujecie mundurowemu, kiedy doczekacie się swojej kolejności. Każde odstępstwo od powyższego, czyli brak któregokolwiek z dokumentów może oznaczać odesłanie Was na koniec kolejki. Po weryfikacji, czy aby przypadkiem nie jesteście wrogami ludu pracującego, oficer imigracyjny wkleja Wam w paszport karteczkę, z którą wędrujecie do zwykłej odprawy paszportowej. Welcome to China!

TRANSFER W PEKINIE – JAK DOTRZEĆ DO MIASTA

Najprawdopodobniej Wasz samolot wylądował na Terminalu 3. Stąd trzeba przedostać się na Terminal 2 bezpłatną kolejką kursującą regularnie pomiędzy sektorami pekińskiego lotniska. Po wyjściu z odprawy pociąg znajdziecie bez kłopotu, wszystko jest idealnie opisane, więc nie będę tu wykładał astrofizyki. Na Terminalu 2 należy zakupić bilet na Airport Express, ale uważajcie – maszyny nie akceptują kart kredytowych. Można zapłacić w nich gotówką albo jedną z przedziwnych chińskich aplikacji płatniczych typu AliPay. Skąd zatem wziąć gotówkę? Macie trzy możliwości:

 • wyjąć z bankomatu (na terminalu przy głównym wyjściu)
 • wymienić w kantorze (na terminalu przy głównym wyjściu)
 • wyjąć z portfela

Wymiana kilkudziesięciu złotych na kilka godzin w Pekinie będzie wiązała się ze sporą prowizją (procentowo), więc najbezpieczniej zaopatrzyć się w juany jeszcze w kraju i mieć święty spokój. Pierwszy segment podróży to 25 yuanów, drugi 3-4 juany, więc w obie strony na transfer wydacie łącznie około 60 lokalnych pieniążków.

Na najbardziej znany plac w Pekinie, czyli Tiananmen –  Plac Niebiańskiego Spokoju, dojedziecie w jakieś 50 minut. Później czeka Was jeszcze 10 minut na nogach, więc razem zaplanujcie godzinę podróży one way.

TRASA Z LOTNISKA:

 • Terminal 3 ⇒ Terminal 2
 • Terminal 2 ⇒ Stacja Dongzhimen – Airport Express: 15 PLN
 • Stacja Dongzhimen ⇒ Stacja Qianmen – Metro 2: 3 PLN
 • Stacja Qianmen ⇒ Plac Tiananmen na piechotę 10 minut

Powyższe, od chwili wyjścia z lotniska, opisuję na podstawie doświadczeń tych, którym się udało. Ja – jak wspominałem – przegrywam z Pekinem 0:2. Jak to się stało? O tym wkrótce, kiedy ostatecznie przełknę gorycz porażki…

Nie zapomnijcie o polubieniu mediów społecznościowych Peaceful Adrenaline:

REKLAMA


ZOBACZ TAKŻE: