Przygotowania do wyjazdu do Tanzanii

Przygotowania do wyjazdu do Tanzanii

4 grudnia 2018 0 przez Adrenaline

Podróż do krajów afrykańskich wiąże się z trochę większym zamieszaniem, niż weekendowy wyjazd do Pragi. Trzeba się do niej skrupulatnie przygotować i rozpocząć planowanie z dużym wyprzedzeniem. Jak rozpocząć przygotowania do wyjazdu do Tanzanii?

WIZA

W większości krajów Afryki przy wjeździe będzie Wam potrzebna wiza. Na przykładzie Tanzanii – wiza kosztuje 50 USD, można ją wykupić na granicy. Ale można ją zdobyć także w  ambasadzie i lecieć ze spokojną głową, a przy okazji uniknąć często przydługich kolejek na granicy. W Polsce niestety nie ma ambasady tanzańskiej, więc sprawami wizowymi zajmuje się ambasada mieszcząca się w Berlinie. Aby dostać wizę, należy wysłać listem poleconym paszport, wniosek, dowód opłaty oraz gotówkę na zwrotny znaczek. Cały proces trwa kilkanaście dni, więc warto pomyśleć o tym wcześniej. Ambasada informuje, że paszport należy przyszła nie wcześniej, niż miesiąc przed wyjazdem. Także dlatego, że ważność wizy to 3 miesiące, więc im później ją dostaniecie, tym dłużej będzie ważna.

Wszystkie informacje, adresy oraz szczegóły dotyczące rodzajów wizy znajdziecie tu: WNIOSKI WIZOWE I INFORMACJE

REKLAMA

SZCZEPIENIA

Wyjeżdżając do Tanzanii musicie pamiętać o szczepieniach. Teoretycznie przy wjeździe nie są wymagane żadne, ale dla własnego bezpieczeństwa warto o nich pamiętać. Pełen pakiet zalecanych szczepień to koszt w granicach 1000 PLN, podstawowe, a więc żółta febra kosztuje około 200-250 PLN. Żółta książeczka nie będzie Wam potrzebna przy wjeździe do Tanzanii lub na Zanzibar, ale jeśli chcecie w trakcie pobytu przemieszczać się pomiędzy Tanzanią lądową a Zanzibarem właśnie, podczas odprawy lokalnym na lotnisku lub w terminalu promowym zostaniecie poproszeni o okazanie dowodu szczepienia na żółtą febrę. Część szczepień wymaga powtórzenia dawki, warto się więc nimi zająć już kilka tygodni przed wyjazdem.

Informacje dotyczące zalecanych szczepień przy wyjeździe do Tanzanii: SZCZEPIENIA TANZANIA

MALARIA – ŚRODKI FARMAKOLOGICZNE

Tanzania znajduje się na liście krajów zagrożonych malarią. Jest jednak kilka sposobów, aby to zagrożenie zminimalizować.

  • tabletki Malarone. Brak informacji o skuteczności, znawcy tematu twierdzą, że Malarone zmniejsza ryzyko zachorowania na Malarię o zaledwie kilkanaście procent. Do Malarone warto dołożyć środki osłonowe, ponieważ lek ma niestety sporo efektów ubocznych.
  • repelenty w sprayu lub dezodorancie. Skuteczna metoda na odstraszenie komarów, ale nie inwestujcie w tanie i niesprawdzone środki. Minimalna zawartość środka DEET powinna wynosić 50%, wszystko, co poniżej raczej nie przyniesie spodziewanego efektu. Polecam sprawdzony środek MUGA Extra Strong DEET 50%

MALARIA – MOSKITIERA

Komary uaktywniają się wieczorami, warto więc zabezpieczyć się przed wyjazdem w moskitierę na łóżko. Albo podwieszaną (która wymaga montażu) albo moskitierę typu pup-up. Ta ostatnia składa się w niewielki pakunek i może być używana właściwie wszędzie. W Polsce można kupić także kapelusze z siatką ochronną na twarz, ale to jest już chyba zbyt daleko idąca ostrożność, jeśli używacie środków chemicznych. Moskitiera powinna zostać także dodatkowo zaimpregnowana środkiem owadobójczym bezpiecznym dla ludzi. Możecie kupić na przykład taką.

PŁATNOŚCI

W Tanzanii w większych miastach można płacić kartą, ale nie wszędzie. W mniejszych miejscowościach nastawcie się raczej na płatności gotówkowe. Także dostępność bankomatów jest ograniczona. O ile nie ma większych problemów z ich znalezieniem np. w Dar es Salaam, o tyle już na Zanzibarze ze świecą szukać. Warto zatem mieć w kieszeni kartę, dzięki której:

  • możecie wypłacać gotówkę z bankomatów bez prowizji Waszego banku
  • kursy będą przeliczane bezpośrednio z tanzańskich szylingów na złotówki
  • przy transakcjach kartą kurs także zostanie przeliczony na walutę konta

Doskonałym rozwiązaniem jest np. REVOLUT. Karta ta umożliwia Wam płatności w praktycznie każdej walucie świata, więc przyda się także podczas innych podróży. Jej dodatkową zaletą jest zerowy koszt obsługi. Także polskie banki wydają już bezprowizyjne karty wielowalutowe. WAŻNE: do wypłat z bankomatów w Tanzanii operator dolicza koszt manipulacyjny w wysokości 3-4 USD, więc warto wypłacić jednorazowo większą kwotę. Można skorzystać też z aplikacji Curve i „nakładki” na Wasze karty. Sprawdźcie Revolut czy Curve. Czym się różnią?

W Tanzanii można bez większego kłopotu płacić w USD, ale oczywiście musicie się liczyć ze złodziejskim kursem, wg którego dolary zostaną przeliczone na tanzańskie szylingi

REKLAMA

LOT

Do Tanzanii lata wiele linii lotniczych, ale brak jest bezpośrednich lotów z Warszawy. Najlepsze ceny i najdogodniejsze połączenia oferują linie Qatar Airways. Przy odrobinie szczęścia bilet można znaleźć już za nieco ponad 2000 PLN. Długość lotu Warszawa – Doha – Dar es Salaam to łącznie z przesiadką około kilkunastu godzin. Polecam rezerwację bezpośrednio na stronie Qatar Airways, unikacie dodatkowej opłaty za wystawienie biletu.


ZOBACZ TAKŻE: