Jak dotrzeć z Eindhoven do Amsterdamu

Jak dotrzeć z Eindhoven do Amsterdamu

1 listopada 2017 1 przez Adrenaline

Zamiast lecieć bezpośrednio do Amsterdamu, można zaliczyć Holandię lądując właśnie w Eindhoven. Coraz więcej turystów wybiera taką opcję, bo to właśnie do Eindhoven latają tanie linie z Warszawy, Londynu i wielu innych europejskich miast. Tyle, że na dotarcie do stolicy europejskiej rozpusty trzeba poświęcić jeszcze kilka godzin.

Lotnisko w Eindhoven jest niewielkie, więc zgubić się tu nie da. Zresztą całą Holandię można przerzucić kamieniem, więc i podróżowanie po tym kraju jest wyjątkowo łatwe i szybkie.

REKLAMA

Z lotniska w Eindhoven można dostać się do Amsterdamu na dwa sposoby – bezpośredni shuttle bus lub miejska komunikacja na trasie lotnisko –> centrum Eindhoven + połączenie kolejowe. Polecam to drugie rozwiązanie. Po pierwsze, przy okazji będziecie mieli okazję zwiedzić kolejne miasto (stacja kolejowa znajduje się w samym centrum Eindhoven). Po drugie macie opcję krótkiej przerwy w Utrechcie, a to miasto bez wątpienia warte jest tego, aby poświęcić mu przynajmniej kilkadziesiąt minut.

Zacznijmy jednak od bezpośredniego połączenia, czyli…

AIR EXPRESS BUS

Bezpośrednim połączeniem możecie dostać się do Amsterdamu, Utrechtu lub Den Bosch. Autobus odjeżdża kilka razy dziennie, przed dokładnym zaplanowaniem podróży warto sprawdzić aktualny rozkład. Podróż do Amsterdamu trwa niespełna 2 godziny a koszt biletu waha się w granicach 25 Euro (około 40 Euro przy zakupie biletu powrotnego).  Pamiętajcie, że do luku bagażowego możecie zapakować tylko jedną dużą walizkę + bagaż podręczny. Dodatkowa sztuka dużego bagażu to także dodatkowy koszt około 10 Euro. W Amsterdamie autobus zatrzymuje się przy Prins Hendrikkade, niedaleko stacji kolejowej Amsterdam Centraal. Bilety można kupić bezpośrednio na lotnisku lub wcześniej, za pośrednictwem strony internetowej.

TRANSPORT PUBLICZNY

Transport publiczny w Eindhoven działa bez zarzutu. Z samego lotniska do centrum miasta można dostać się autobusem linii 401, który odjeżdża co kilka lub kilkanaście minut, w zależności od pory dnia. Chwilowo (2017) przystanek jest przeniesiony z powodu robót remontowych i rozbudowy terminala – znajduje się z drugiej strony budynku, ale odległość od  lotniska wciąż wynosi zaledwie kilkadziesiąt metrów. Bilety komunikacji miejskiej można kupić w automatach, u kierowcy lub jeszcze w budynku lotniska.

Najsprawniej i najszybciej wybrać tę ostatnią opcję – stanowisko Hermes Shop znajduje się tuż przy wyjściu z hali. Tu można zapłacić gotówką lub kartą (w przeciwieństwie do autobusu – wyłącznie gotówka) a poza tym – kiedy do autobusu wsiada tłum, kierowca może odmówić wpuszczenia Was do środka bez zakupionego wcześniej biletu. Bilet do centrum kosztuje 3.75 Euro, przy płatności kartą zostanie doliczona prowizja w wysokości 50 centów.

z Eindhoven do Amsterdamu
  BILET AUTOBUSOWY NAJLEPIEJ KUPIĆ W HALI LOTNISKA PRZY STANOWISKU HERMES

Autobus jedzie do centrum Eindhoven około 25 minut. Jeśli chcecie jeszcze trochę pozwiedzać, wysiądźcie na przystanku Eindhoven Piazza (centrum i stare miasto będziecie mieć za plecami). Jeśli jedziecie prosto na dworzec kolejowy wybierzcie Eindhoven Station. Dla fanów piłki nożnej – jeden przystanek przed Piazza znajduje się stadion PSV.

Na centralnej stacji bilety kupujemy w automacie, znajdują się one przy wejściach, bilety należy skasować wchodząc na peron. Koszt transportu do Amsterdamu wynosi 19 Euro (2 klasa), pociągi odjeżdżają przynajmniej 2 razy na godzinę. Wysiadacie na centralnej stacji w Amsterdamie, czyli w samym sercu miasta. Podróż trwa 1 godzinę i 20 minut.

z Eindhoven do Amsterdamu
  POCIĄGI DO AMSTERDAMU ODJEŻDŻAJĄ CO PÓŁ GODZINY

Polecam przystanek w Utrechcie. Miasto warte tego, by poświęcić mu chwilę. Bilet kolejowy jest ważny do konkretnej godziny w dniu wydania. Sprawdźcie dokładnie, ale najprawdopodobniej limit czasowy w zupełności wystarczy na godzinny postój. Godzina ważności będzie wydrukowana na bilecie.

Bilety kolejowe, informacje i rozkład: https://www.ns.nl/en

Rozkład jazdy autobusu 401: https://www.hermes.nl/dienstregeling/lijn?id=L401&richting=2&dgCode=12345

Nabij diabła, chmurę śmierci weź – pomoże Ci
Wnet twe myśli w słowa zmienia się, wyśpiewasz je sam

Teksański, Hey

REKLAMA


ZOBACZ TAKŻE: