Jak dojechać z lotniska do centrum Bangkoku

Jak dojechać z lotniska do centrum Bangkoku

29 grudnia 2019 0 przez Adrenaline

Właściwie od tego należało rozpocząć. Markety, bazary, świątynie i posągi Buddy zobaczycie później. Najpierw trzeba się dostać z lotniska do Bangkoku. Nie ma w tym żadnej wielkiej filozofii, ale wpadacie przecież do nowego miejsca, pełnego ludzi, głosów, świateł, strzałek, schodów… Z zewnątrz wali żar nagrzanego powietrza, jesteście zmęczeni po kilkunastogodzinnej podróży. Właśnie wtedy najbardziej potrzebne są proste i jasne wskazówki.

Z LOTNISKA W BANGKOKU PO TORACH

Najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu z lotniska do Bangkoku jest naziemna kolejka Airport Link. Dotarcie do końcowej stacji Phaya Thai, a więc do samego centrum miasta, zajmie niespełna pół godziny i będzie kosztowało 45 bathów (5.50 PLN). Z Airport Link po drodze można przesiąść się też do niebieskiej linii metra (MTR) na stacji Petchaburi lub zielonej linii Sky Train (BTS) na Phaya Thai.

Jak dostać się do kolejki Airport Link? Jak nie utknąć na lotnisku w Bangkoku? Sprawdźcie lotniskowo – kolejkowego vloga, dzięki któremu traficie bez problemu na Suvarnabhumi.

LOKALIZACJA PRZYSTANKÓW PRZESIADKOWYCH:

TAKSÓWKĄ. Z LICZNIKIEM LUB BEZ

Kolejka to nie wszystko. Z lotniska Suvarnabhumi do centrum Bangkoku można dostać się na wiele sposobów. Najłatwiej oczywiście jest wsiąść w taksówkę. Trzaskacie drzwiami, podajecie adres, pozamiatane. Taksówki stoją na poziomie 1, czyli jedno piętro poniżej poziomu przylotów. Po wyjściu z bagażem zjeżdżacie na dół, wychodzicie w tropikalny upał, wsiadacie do taksówki i tyle. Temat zamknięty. To, czy będziecie ostatecznie zadowoleni z takiego rozwiązania zależy od kilku czynników:

REKLAMA
  • wynegocjujecie z kierowcą odpowiednią stawkę (400-450 bathów to realna kwota)
  • uda się Wam namówić kierowcę na jazdę na licznik (wtedy stawka będzie niższa – 250-300 bathów, ale dopłacicie 50 za przejazd przez bramkę na autostradzie)
  • traficie w okres, kiedy cały Bangkok stoi w miejscu i jest jednym wielkim korkiem (wpływa na poziom frustracji zmęczonego podróżnika oraz wynik na taksometrze. Nie wpływa na ustalona kwotę, jeśli zgodziliście się na wariant 1)

Wszystko powyższe będzie się składać na sumę Waszego zadowolenia i pierwszą ocenę Bangkoku.

GRAB ALBO GRAB TAXI

Kolejna opcja to transport z mobilnej aplikacji. Na rynku w Tajlandii oraz większości krajów tej części świata rządzi Grab, który skutecznie wysiudał z azjatyckich metropolii Ubera. W efekcie mamy jednak monopol, który oznacza wyższe ceny.

Grab jest znacznie droższy od taksówki, jeśli zamawiacie Grab Van lub Grab 6-seater. Ale jeżeli podróżujecie w 2-3 osoby i zmieścicie się do zwykłej taksówki, możecie śmiało zamawiać Grab Taxi, która pojedzie na licznik + drobne koszty „booking fee”. Różnice w porównaniu do zwykłej taksówki (tzn. właściwie takiej samej taksówki, ale zgarniętej z ulicy) są niewielkie, a zaoszczędzicie sobie nerwów i niepotrzebnych dyskusji z taksówkarzem.

WYBIERACIE SIĘ DO TAJLANDII? SPRAWDŹCIE NASZĄ GRUPĘ

Aby zamówić Graba musicie mieć oczywiście zainstalowaną aplikację i dostęp do internetu. Dlatego taka opcja na lotnisku jest problematyczna – w budynku macie dostęp do WiFi, ale kiedy wyjdziecie na zewnątrz szukać samochodu, zasięg zniknie. A tajscy kierowcy lubią podjeżdżać w miejsca zupełnie inne niż te, w których się umówiliście, więc bez netu może być ciężko się odnaleźć.

Net można kupić co prawda na lotnisku, ale nie polecam, bo dostaniecie tam tylko oferty turystyczne, dużo droższe od zwykłych ofert operatorów, które znajdziecie w mieście.

AUTOBUSEM Z LOTNISKA DO BANGKOKU

Autobus. Tak, można dostać się do miasta zwykłą komunikacją miejską na czterech kołach. Za kilka złociszy dojedziecie do Bangkoku, ale musicie się przygotować na pierwszą przygodę. Spokojnie, dramatu nie ma. Tyle, że gorąco, długo i trzeba się przesiadać z bezpłatnego shuttle’a do regularnego autobusu miejskiego.

Po odebraniu bagażu kierujecie się na poziom 1, tam szukacie kierunku „Bus Terminal”. Bezpłatne autobusy, żółte lub niebieskie, zawiozą Was do Transport Center, skąd wsiadacie już do odpowiedniej linii komunikacji miejskiej. Listę autobusów oraz ich trasy znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska – PUBLIC BUS SERVICE.

Koszt dojazdu do miasta autobusem wynosi 35 bathów, więc z pełną odpowiedzialnością pomijam tę formę transportu. Dlaczego? Ponieważ za kolejkę Airport Link zapłacicie tylko 10 bathów więcej. A przy okazji oszczędzicie czas i nie umęczycie się tak bardzo. Autobusy mogą być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy kierują się w miejsca oddalone od przystanków kolejki, a jedna z linii ruszających z lotniska w Bangkoku zawiezie ich prosto do dużego pokoju.

Niestety lotnisko nie leży nad rzeką. Dlaczego niestety? Ponieważ moją ulubioną opcją na poruszanie się wzdłuż Bangkoku są łodzie. Używajcie ich, kiedy będziecie biegać po tej gigantycznej metropolii!

Nie zapomnijcie o polubieniu mediów społecznościowych Peaceful Adrenaline:

REKLAMA


ZOBACZ TAKŻE: