NYHAVN W KOPENHADZE. JAK Z KLOCÓW LEGO

NYHAVN W KOPENHADZE. JAK Z KLOCÓW LEGO

Nyhavn w Kopenhadze to ulica oraz kanał znajdujące się w samym centrum miasta. Jeśli odwiedzacie stolicę Danii, nie możecie ominąć tego miejsca. Nyhavn w Kopenhadze jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, przede wszystkim ze względu na wielobarwne budynki i tłumy turystów.

Nyhavn dosłownie oznacza Nowy Port i zgodnie z oczekiwaniami, można tu znaleźć nie tylko dziesiątki tętniących życiem barów i restauracji, ale także turystyczną przystań, z której odpływają barki, krążące po kanałach Kopenhagi.

HISTORIA NYHAVN

Pierwsze wzmianki o wadze kanału sięgają XVII wieku i czasów króla Chrystiana V. Wtedy kanał łączący Kongres Nytorv z otwartym morzem używano do rozładunku handlowych statków i rybackich kutrów. Dwa nabrzeża Nyhavn w Kopenhadze potocznie nazywa się stroną cienia i stroną słońca. Ta druga aż do połowy lat 60 XX wieku była dzielnicą kopenhaskich domów publicznych – morski port ma swoje zasady, a marynarze swoje potrzeby.

Dziś Nyhavn jest jedną z najdroższych dzielnic stolicy Danii, pełni funkcję atrakcji turystycznej, a także właśnie tu zobaczycie stare, drewniane statki i okręty z XVIII i XIX wieku.

ROZRYWKA W HYHAVN

Nyhavn nieoficjalnie nazywana jest najdłuższym barem w Skandynawii, ze względu na niekończący się ciąg barów, knajp, piwiarni i restauracji. Szczególnie latem spotkacie tu tysiące turystów z całego świata, ale także lokalesów. A jak wiemy, Skandynawowie lubią się trochę pobawić, więc wieczór na Nyhavn na pewno długo zapadnie Wam w pamięci.
Także zimą jest na co popatrzeć. Właśnie na Nyhavn w Kopenhadze co roku pojawia się świąteczny targ, a cała ulica błyszczy świątecznymi ozdobami.

Nyhavn Kopenhaga

CO WARTO WIEDZIEĆ O NYHAVN

  • najstarszy dom na ulicy znajduje się pod numerem 9, został zbudowany w 1681 roku
  • przy ulicy Nyhavn mieszkał Jak Christian Andersen. Pisarz tworzył pod numerami 18,20 i 67
  • na Nyhavn znajdziecie Mindenakeret, czyli pamiątkową kotwicę upamiętniającą 1700 duńskich marynarzy, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Co roku, 5 maja, a więc w dzień wyzwolenia Danii, odbywją się tu oficjalne uroczystości
  • w okolice Nyhavn dojedziecie metrem (stacja Kongres Nytorv)
  • na południowo-wschodnim krańcy Nyhavn znajdziecie most Inderhavnsbroen, którym przedostaniecie się na drugą stronę zatoki, gdzie znajduje się Christiania


Nyhavn Kopenhaga Nyhavn Kopenhaga Nyhavn Kopenhaga Nyhavn Kopenhaga Nyhavn Kopenhaga Nyhavn Kopenhaga Nyhavn Kopenhaga Nyhavn Kopenhaga


 


ZOBACZ TAKŻE:

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rusz głową, zanim dodasz komentarz: *