Nyhavn w Kopenhadze. Jak z klocków lego

Nyhavn w Kopenhadze. Jak z klocków lego

18 maja 2019 0 przez Adrenaline

Nyhavn w Kopenhadze to ulica oraz kanał znajdujące się w samym centrum miasta. Jeśli odwiedzacie stolicę Danii, nie możecie ominąć tego miejsca. Nyhavn w Kopenhadze jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, przede wszystkim ze względu na wielobarwne budynki i tłumy turystów.

Nyhavn dosłownie oznacza Nowy Port i zgodnie z oczekiwaniami, można tu znaleźć nie tylko dziesiątki tętniących życiem barów i restauracji, ale także turystyczną przystań, z której odpływają barki, krążące po kanałach Kopenhagi.

HISTORIA NYHAVN

Pierwsze wzmianki o wadze kanału sięgają XVII wieku i czasów króla Chrystiana V. Wtedy kanał łączący Kongres Nytorv z otwartym morzem używano do rozładunku handlowych statków i rybackich kutrów. Dwa nabrzeża Nyhavn w Kopenhadze potocznie nazywa się stroną cienia i stroną słońca. Ta druga aż do połowy lat 60 XX wieku była dzielnicą kopenhaskich domów publicznych – morski port ma swoje zasady, a marynarze swoje potrzeby.

REKLAMA

Dziś Nyhavn jest jedną z najdroższych dzielnic stolicy Danii, pełni funkcję atrakcji turystycznej, a także właśnie tu zobaczycie stare, drewniane statki i okręty z XVIII i XIX wieku.

ROZRYWKA W HYHAVN

Nyhavn nieoficjalnie nazywana jest najdłuższym barem w Skandynawii, ze względu na niekończący się ciąg barów, knajp, piwiarni i restauracji. Szczególnie latem spotkacie tu tysiące turystów z całego świata, ale także lokalesów. A jak wiemy, Skandynawowie lubią się trochę pobawić, więc wieczór na Nyhavn na pewno długo zapadnie Wam w pamięci.
Także zimą jest na co popatrzeć. Właśnie na Nyhavn w Kopenhadze co roku pojawia się świąteczny targ, a cała ulica błyszczy świątecznymi ozdobami.

Nyhavn Kopenhaga

CO WARTO WIEDZIEĆ O NYHAVN

  • najstarszy dom na ulicy znajduje się pod numerem 9, został zbudowany w 1681 roku
  • przy ulicy Nyhavn mieszkał Jak Christian Andersen. Pisarz tworzył pod numerami 18,20 i 67
  • na Nyhavn znajdziecie Mindenakeret, czyli pamiątkową kotwicę upamiętniającą 1700 duńskich marynarzy, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Co roku, 5 maja, a więc w dzień wyzwolenia Danii, odbywją się tu oficjalne uroczystości
  • w okolice Nyhavn dojedziecie metrem (stacja Kongres Nytorv)
  • na południowo-wschodnim krańcy Nyhavn znajdziecie most Inderhavnsbroen, którym przedostaniecie się na drugą stronę zatoki, gdzie znajduje się Christiania

📌 NYHAVN W KOPENHADZE. LOKALIZACJA

NYHAVN W KOPENHADZE. GALERIA


ZOBACZ TAKŻE: