Gdzie odpocząć jesienią w Europie?

Gdzie odpocząć jesienią w Europie?

21 września 2019 1 przez Adrenaline

Coraz częściej wybieramy się na wymarzone wakacje poza sezonem. Mniej turystów, większy wybór ofert hotelowych i niższe ceny sprawiają, że co roku zastanawiamy się, gdzie odpocząć jesienią .

Jesienne wakacje mają wiele plusów. Koszty wynajmu hotelu są niższe, linie lotnicze sprzedają tańsze bilety. Na plażach czy turystycznych szlakach nie trzeba stać w kolejce po piwo albo poranne espresso.

Jesienne wakacje często są krótsze, ale bardziej intensywne. Z roku na rok coraz większy odsetek podróżników wybiera także opcję weekendowych wypadów, żeby przez kilka dni wygrzać zmarznięte w naszej jesiennej szarudze kości.

REKLAMA

EUROPEJSKIE WYSPY

Gdzie odpocząć jesienią? Najlepsze będą wyspy. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj leżą bardziej na południe niż lądowe europejskie kurorty, więc i temperatura będzie bardziej przyjazna. A wybór wyspiarskich kierunków jest całkiem spory, poczynając od najbardziej wysuniętego na wschód Cypru (najwyższe temperatury), na portugalskich Azorach na Oceanie Atlantyckim kończąc (zdecydowanie najchłodniej). Rozstrzał duży, bo z Larnaki do Ponta Delgada jest ponad 5 tysięcy kilometrów!

Decyzja dotycząca takiego wyjazdu powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ wyspiarski klimat potrafi zaskoczyć. Jeśli lubicie plątać się wieczorami po kolorowych uliczkach, powinniście pomyśleć o Wyspach Kanaryjskich albo Maderze. W listopadzie na bliższych Polsce Balearach albo Rodos w nocy będzie zimno. Jeśli nie lubicie upałów i nastawiacie się na zwiedzanie albo rowerowe eskapady, idealnym miejscem będą wciąż niedoceniane i trochę egzotyczne Azory. Plaża i imprezowanie? Doskonałym wyborem będzie jeden z kurortów na Cyprze.

PRZEDE WSZYSTKIM POGODA

Średnie temperatury podczas jesiennych miesięcy są mocno zróżnicowane. I tak, w porównaniu do nadwiślańskiej lodówki, będą dla waszego ciała i duszy jak zbawienny deszcz na środku pustyni. A jeśli już o deszczu mowa… Zwróćcie uwagę także na to, ile milimetrów wody spada średnio w każdym z potencjalnych jesiennych celów wyjazdu. Są tacy, którym trochę wody nie przeszkadza, ale dla innych będzie to podstawowy czynnik wpływający na ostateczną decyzję, gdzie odpocząć jesienią.

Poniżej znajdziecie wykres średnich temperatur dziennych i nocnych, a także temperatury wody oraz ilość opadów podczas jesiennych miesięcy. Tabela powstała na podstawie oficjalnych danych meteorologicznych i powinna odzwierciedlać rzeczywistość. Dlaczego o tym wspominam? Bo na stronach biur podróży lub stron, które przy okazji sprzedają noclegi lub bilety lotnicze, te dane są często zawyżane (temperatury) lub zaniżane (opady). Wszystko po to, żebyście od razy zapragnęli tam pojechać.

gdzie odpocząć jesienią

Listę miejsc łagodzących jesienną depresję wybrałem na podstawie własnych doświadczeń, jeśli macie inne pomysły, komentujcie, pytajcie i dyskutujcie. Z pełną świadomością nie uwzględniam lądowej Europy, bo jesienią trudno wskazać miejsce, które zagwarantuje słońce i temperatury 20+.

SPRAWDŹ NAJCIEKAWSZE KIERUNKI POZA SEZONEM TURYSTYCZNYM

Cypr jesienią i wiosną
ibiza i majorka jesienią
REKLAMA


ZOBACZ TAKŻE: