Cypr jesienią i wiosną. Miejsce idealne

Cypr jesienią i wiosną. Miejsce idealne

12 września 2019 2 przez Adrenaline

Cypr jesienią i wiosną jest wakacyjnym rajem. Nie przypomina w niczym upalnej pustyni, którą w dużej części staje się latem. Wszystko przez położenie na mapie świata – wyspie Afrodyty geograficznie bliżej do Azji, niż do Europy. Cypr oddalony jest o nieco ponad 100 kilometrów od wybrzeży Syrii i południowych krańców Turcji. Larnaca czy Limassol leżą zaledwie 400 kilometrów na północ od egipskiego Port Said.

Oj, już marzy mi się cypryjski piasek i smażone halloumi z karafką domowego wina w tawernie nad wodą…

KLIMAT NA CYPRZE

Na Cyprze panuje klimat subtropikalny z odmianami śródziemnomorską i półpustynną, dlatego latem można się tu usmażyć, ale już jesienią możecie liczyć na nieco chłodniejsze i bardziej wilgotne dni. Nie oznacza to wcale, że na Cyprze będzie lało, choć okres od listopada do lutego to czas z największą liczbą dni deszczowych. Liczbą i tak znacznie mniejszą od średniej europejskiej.

REKLAMA

Najzimniejsze miesiące na Cyprze to grudzień – marzec z temperaturami schodzącymi w dzień nieco poniżej 20 stopni Celsjusza. Jesienne miesiące – wrzesień, październik i listopad to wciąż wysokie temperatury i niewielkie prawdopodobieństwo deszczu, rosnące wraz ze zbliżającym się końcem roku.

Temperatura wody zadowoli nawet największych malkontentów. We wrześniu i październiku można pochlapać się w przyjemnych 25 stopniach! Nic więc dziwnego, że Cypr stał się jednym z najczęściej wybieranych jesiennych kierunków turystycznych. Nie oznacza to, że w październiku czy listopadzie wpadniecie na tłumy w klapkach. Wręcz przeciwnie – najdziecie raczej ciszę i spokój.

GDZIE MIESZKAĆ NA CYPRZE

Cypr jesienią i wiosną oferuje nieprzebrane ilości miejsc noclegowych, które znajdziecie w internetowych serwisach bookingowych. Poza ścisłym sezonem ceny noclegów idą zdecydowanie w dół. Zasada jest prosta – im dalej od okresu “high season”, tym taniej, bo hotele i pensjonaty zaczynają walczyć o klienta.

Dla spragnionych rozrywki, nocnych wypadów i przygód zbliżających narody świata najlepsze będą miasta – imprezownie. Do takich należą położone centralnie Limassol oraz Ayia Napa (lub Agia Napa albo Ajia Napa) na wschodzie wyspy. O ile Limassol to także spora i ciekawa starówka, o tyle Ayia Napa to już wybitnie kurort ze sklepami, tawernami i klubami. Poza sezonem nieco przycicha, więc na pewno więcej wrażeń spotka Was w Limassol.

Wschodnia część wyspy (poza Ayia Napa) to doskonałe miejsce dla tych, którzy planują zobaczyć na Cyprze coś więcej, niż szklankę z mojito. Na wschód od Larnaki, gdzie najprawdopodobniej wylądujecie, ciągnie się pas hoteli zlokalizowanych w mniejszych lub większych miasteczkach, w których nie ma się co spodziewać nocnych szaleństw. Takie miejsca należy potraktować jako bazę wypadową, bo stąd jest najbliżej do podzielonej na pół Nikozji, samochodowego przejścia granicznego z Republiką Północnego Cypru, oraz do przecudownych klifów Cape Greco.

Zachodnia część wyspy to przede wszystkim malownicze i turystyczne Pafos oraz hotele w okolicach Peja i Polis.

CENY NA CYPRZE

Cypr jest dosyć drogim miejscem, ale wprawny poszukiwacz znajdzie tu także tańsze opcje wyżywienia. Generalnie, na wyspach należy z góry założyć większy ból portfela, niż w kontynentalnej części Europy, no bo na wyspę znaczną część towarów trzeba dowieźć. Poza tym, na wyspie mamy zazwyczaj ograniczone możliwości wyboru, więc i klient nie ma jak wybrzydzać. A Cypr dodatkowo został “skolonizowany” przez gości ze wschodu, którzy często nie patrzą, ile kelner zapisał na rachunku.

Niestety wszystko to poskutkowało wzrostem cen, które są zauważalnie wyższe nie tylko od cen na kontynencie, ale także od tych z jakimi spotykaliśmy się na innych wyspach. Tak jest przede wszystkim w Nikozji oraz turystycznych kurortach. W małych miejscowościach na wybrzeżu lub w górach Trodos ceny wracają do normalnego poziomu.

PRZYKŁADOWE CENY NA CYPRZE:

 • bagietka 0.90 – 1.20 Euro / sztuka (sklep)
 • piwo 1.30 – 2.50 Euro / butelka (sklep)
 • piwo 2.50 – 4.00 Euro / butelka (bar lub restauracja)
 • wino domowe 8.00 – 15.00 Euro / karafka 0,75 (bar lub restauracja)
 • wino domowe 5.00 – 10.00 Euro / karafka 0,50 (bar lub restauracja)
 • frytki, smażone halloumi, souflaki (1 sztuka) – 1.50 – 4.00 Euro
 • małe danie przekąskowe 5.00 – 12.00 Euro
 • pełne danie obiadowe 8.00 – 30.00 Euro
 • napoje w barze lub restauracji 1.00 – 4.00 Euro
 • wino domowe 1.50 – 4.00 Euro / kieliszek (bar lub restauracja)
 • kawa po cypryjsku 1.00 – 2.00 Euro
 • kawa espresso, capuccino – 2.50 – 3.50 Euro

Poza sezonem na Cyprze można bardzo niedrogo wynająć samochód. Wystarczy trochę cierpliwości w poszukiwaniach, a niewielkie auto z pełnym ubezpieczeniem będzie wasze za 200-250 Euro za tydzień. Nie spodziewajcie się luksusów, skóry i wypolerowanych zderzaków. Cypryjskie wypożyczalnie, nawet te markowe, z łatwością dostosowały się do leniwego charakteru życia mieszkańców wyspy, a słowo “porządek” jest tu interpretowane jakoś tak inaczej…

REKLAMA

JAK DOTRZEĆ NA CYPR

Na Cypr można dotrzeć wyłącznie samolotem, bo nie biorę pod uwagę wiosłowania przez Morze Śródziemne. Od kilku sezonów do Larnaki lata bezpośrednio LOT. Niestety, godziny owych lotów wymyślił człowiek, który za karę powinien raz w tygodniu polecieć, zameldować się w hotelu w Larnace i w nocy wrócić z powrotem. Samolot LOTu rusza bowiem z Warszawy o 22:55 i ląduje w Larnace o 3 nad ranem. Ten sam samolot 50 minut później zabiera pasażerów w drogę powrotną. Nijak więc nie da się nie stracić prawie dwóch dni z często krótkiej jesiennej wycieczki, o weekendowym wypadzie nie wspominając. Do tego albo będziecie musieli tułać się po hotelowym lobby z oczami na zapałki, albo zapłacić za dodatkową dobę, żeby o 4:30 rano przespać się przed śniadaniem.

Jeśli jest ktoś, kto może mi wyjaśnić harmonogram lotów do Larnaki, będę super wdzięczny, bo sam nijak nie mogę ogarnąć.

Do Larnaki latają także Aegean, Swiss, Wizz oraz Ukraine International, oczywiście z przesiadkami, które powodują wydłużenie podróży nawet do kilkunastu godzin…

Po wpisaniu losowo wybranego tygodnia w październiku, wyszukiwarka zwróciła takie wyniki:

Ceny biletów na Cypr poza sezonem wahają się w granicach 700 – 1200 PLN. Oczywiście mogą być zdecydowanie droższe, jeśli chcecie polecieć jutro, zawsze więc warto planować wyjazd z dużym wyprzedzeniem. Tak czy owak, koszty dotarcia na Cypr wiosną i jesienią nie są wysokie i na pewno warto rozważyć ten kierunek, szczególnie, kiedy w środkowej Europie z zimna trzeszczą nawet okna.


ZOBACZ TAKŻE: