Trekking w Algarve. Południe Portugalii

Trekking w Algarve. Południe Portugalii

10 lutego 2019 0 przez Adrenaline

Południowe rejony Portugalii są idealne dla tych, którzy lubią pójść w siną dal. Trekking w Algarve jest łatwy, przyjemny i dostarczy wiele wrażeń.

Algarve jest pełne tajemniczych zakamarków, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy pięknych widoków. Wzdłuż pomarańczowych klifów i błękitnego wybrzeża ciągną się piesze ścieżki, które prowadzą krawędziami kilkudziesięciometrowych urwisk.

Jedna z najbardziej malowniczych tras widokowych prowadzi od Praia de Albandeira do Praia Benagil. Jej długość to około 4 kilometrów, ale niech Was nie zwiedzie krótki dystans. Na tych czterech kilometrach zdążycie zmęczyć się jak na trasie nowojorskiego maratonu.

SKĄD ZACZĄĆ

Praia de Albandeira  leży u podnóża klifu, na którym zbudowano luksusowy kompleks Alba Resort & SPA, którego udziałowcem jest… Luis Figo. Do kompleksu prowadzi wąska i kręta droga M1154, w którą należy zjechać z ciągnącej się przez całe Algarve trasy N125.  Po kilku kilometrach dotrzecie do parkingu przed hotelem, na którym należy zostawić samochód.

📌 PRAIA DE ALBANDEIRA. LOKALIZACJA

Właściwie w tym miejscu rozpoczyna się trasa widokowa. Można, a nawet należy zejść na dół, na samą plażę oraz pod słynny skalny łuk o wysokości kilkudziesięciu metrów.  A póżniej kierujemy się na zachód, w kierunku Praia de Barranquinho i Praia de Malhada do Baraco.

REKLAMA

CO PO DRODZE

Piesza trasa prowadzi w większości krawędzią klifu, ale po drodze znajdziecie liczne naturalne lub drewniane stopnie, schodki i ścieżki kierujące się w dół, na małe, klimatyczne plaże. Zejść wypada, ale jak się schodzi, trzeba też wejść… Mierzcie więc siły na zamiary.

Po drodze znajdziecie też kilka punktów widokowych, między innymi Arco Natural czy skały na Praia da Marinha. Także na tej ostatniej plaży znajduje się bar, gdzie można uzupełnić zapasy wody albo wrzucić coś drobnego do żołądka. Do Praia da Marinha prowadzi także utwardzona droga, więc jeśli nie czujecie się na siłach do pokonania całego dystansu, możecie tu zacząć lub skończyć swoją wyprawę.

REKLAMA

JAK SIĘ ZABRAĆ Z POWROTEM

Wyjścia są właściwie dwa. Albo pokonujecie trasę w obie strony i wracacie do zaparkowanego rano samochodu, albo poświęcacie jednego uczestnika wycieczki, który robi za szofera. Odwozi Was w jedno miejsce, czeka na końcu. Szkoda człowieka, ale poznawania świata czasem wymaga pochylenia głowy. Dzięki temu bez problemu wrócicie do swojego hotelu. A przy okazji sprawdźcie, gdzie najlepiej mieszkać w Algarve.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie – na trasie znajduje się kilka punktów, do których można dotrzeć samochodem od strony lądu. Można więc zaparkować na Praia de Albandeira, przejść kilkaset metrów, wrócić do samochodu i przenieść się w kolejny punkt. I tak aż do Praia Benagil. Mniej ambitne, ale być może idealne logistycznie.

POGODA

Od oceanu powiewa przyjemna bryza, jest komfortowo i chłodno. Ale nie ma nic bardziej zdradliwego. Z nieba tan naprawdę leje się żar, a słońce będzie świeciło Wam prosto w twarz albo ramiona. Planując trekking w Algarve koniecznie pamiętajcie o:

  • kremach z filtrami
  • okularach przeciwsłonecznych
  • zapasie wody
  • power banku
  • trekkingowych lub przynajmniej sportowych butach
  • apteczce z bandażem
  • czapce lub innej ochronie na głowę

TREKKING W ALGARVE. GALERIA

Nie zapomnijcie o polubieniu mediów społecznościowych Peaceful Adrenaline:

REKLAMA


ZOBACZ TAKŻE: