Kiedy warto jechać na Zanzibar

Kiedy warto jechać na Zanzibar

23 stycznia 2019 0 przez Adrenaline

Prawie cała Tanzania leży pod równikiem, więc zarówno na Zanzibarze, jak i w lądowej części kraju zima jest latem a lato zimą. Oznacza to, że najgorętszy okres przypada na grudzień i styczeń, najchłodniej jest w czerwcu, lipcu i sierpniu. Kiedy jechać na Zanzibar?

LATO

Naszym latem temperatury wahają się w granicach 27-30 stopni. Najchłodniejszym miesiącem jest lipiec, ale to właśnie czerwiec, lipiec i sierpień są najbardziej przyjaznymi okresami dla turystów. Jest sucho, w miarę chłodno, jak na zanzibarskie warunki, a opady deszczu zdarzają się sporadycznie. W nocy temperatury mogą spadać miejscami do 20 stopni. Lipiec i sierpień to najbardziej zielony okres w tej części Afryki, właśnie w wakacje kwitną tu niezliczone gatunki kwiatów i owoców.

REKLAMA

ZIMA

Miesiące zimowe, poczynając od listopada aż do marca są najcieplejsze. Temperatura rzadko spada poniżej 32-33 stopni Celsjusza, w nocy jest niewiele chłodniej, 28-30 stopni.   Pojawiają się już sporadyczne opady, zapowiadające główną porę deszczową. Okres dla tych, którym nie straszny żar i upały. Dodatkowo to najbardziej wilgotny okres w całym roku, więc dookoła wisi ciężkie i mokre powietrze.

PORY DESZCZOWE

Pierwsza, „duża” pora deszczowa trwa od marca do końca maja, kiedy deszcz potrafi padać nieprzerwanie przez kilka dni. Dlatego w tym okresie na Zanzibarze i w kontynentalnej Tanzanii znajdziecie najlepsze oferty hotelowe. Niestety – można się naciąć, można też zaryzykować, bo pora deszczowa czasem oznacza zaledwie godzinę lub dwie opadów dziennie, a poza tym na niebie świeci słońce. Ale na to gwarancji nie ma.

Mała pora deszczowa trwa 2 miesiące, od września do początku listopada. Opady nie są tak intensywne jak w kwietniu czy maju, czasem po ulewach następuje kilka dni słonecznej pogody.

REKLAMA

SAFARI

W okresie dużej pory deszczowej wiele parków narodowych nie przyjmuje turystów, warto mieć to na uwadze. Niektóre drogi są absolutnie nieprzejezdne, więc Wasze podróżnicze plany mogą w tym okresie lec w gruzach. Najbezpieczniejszy okres na safari to nasze lato, czyli czerwiec, lipiec i sierpień. W porach deszczowych tanzańskie drogi po prostu się rozjeżdżają.

Safari polecamy także w styczniu lub lutym, ze względu na zwiększoną aktywność zwierząt. Pamiętać należy jednak, że styczeń i luty to najgorętsze miesiące roku, charakteryzujące się także największą wilgotnością powietrza.

TEMPERATURY I OPADY DESZCZU NA ZANZIBARZE


ZOBACZ TAKŻE: