Audi testuje możliwości sieci LTE

Audi testuje możliwości sieci LTE

13 grudnia 2011 0 przez Adrenaline

Sieć telefonii czwartej generacji znacznie rozszerza możliwości funkcji infotainment (pojęcie, które w dużym uproszczeniu oznacza informacje przekazywane w sposób lekki, łatwy i przyjemny). Krótsze czasy przesyłania danych gwarantują szybki dostęp do zasobów internetowych takich jak Google Earth czy Google Street View i umożliwiają wymianę dużych pakietów danych.

Szybkość transmisji dochodząca do 100 Mb/s pozwala na oglądanie programów telewizyjnych w standardzie HD lub prowadzenie wideokonferencji podczas jazdy, co znacznie wykraczało poza możliwości tradycyjnych sieci GSM lub UMTS. Przepustowość LTE jest kilkukrotnie większa, niż aktualnych sieci telefonii komórkowych.

To już wiemy, ale co sieć LTE (Long Term Evolution) ma wspólnego z codziennym użytkowaniem samochodu? Ano okazuje się, że coraz więcej. Audi wspólnie z operatorem telefonii Telekom zakończyły właśnie testy w Kolonii, wszystko w ramach projektu Audi Connect. Na razie osiągnięcie spodziewanych wyników było całkiem łatwe, ponieważ Kolonię wybrano nieprzypadkowo. To właśnie to miasto jest pierwszym w mieście w całości objętym zasięgiem sieci LTE. Audi poruszające się po kolońskich ulicach komunikowało się z siecią dzięki połączeniu LTE bez żadnego kłopotu, nie gubiąc zasięgu nawet przy sporych prędkościach (czyli przełączaniu się pomiędzy stacjami bazowymi).

Technologicznie jesteśmy więc przygotowani na to, by zamienić samochód, w którym spędzamy coraz więcej czasu, w pełnowartościowe centrum komunikacyjno-informacyjne. Oczywiście podstawową korzyścią mogą być aktualizowane na bieżąco informacje związane z samym poruszaniem się po mieście, a w przyszłości także poza nim. Można powiedzieć, że nic nowego – mamy przecież do dyspozycji systemy nawigacyjne, także aktualizowane dzięki stałemu połączeniu z Internetem. Ilości danych niezbędnych do określenia pozycji, ściągnięcia aktualnej mapy czy uniknięcia korków nie są tak ogromne, by potrzebna była do tego tak duża prędkość transferu.

Jeśli jednak stojąc w korku chcemy obejrzeć najnowsze wiadomości albo zafundować znudzonemu dzieciakowi jego ulubiony film w HD, sytuacja zmienia się radykalnie. Tu niezbędny jest już solidny transfer, który technologia LTE zapewnia.

Już teraz możemy więc zacząć wyobrażać sobie spięte w sieć samochody, które… No właśnie, które co?

A.