Przepis na kimchi. Najzdrowsza potrawa świata
14 stycznia 2022Kimchi to koreańska kiszonka, w której skład wchodzą najróżniejsze warzywa. Najczęściej to kapusta pekińska z dodatkami, ale kimchi można przyrządzić także z rzepy, ogórka, marchewki, ale czegokolwiek, co przyjdzie Wam do głowy. Pamiętajcie jednak, że cechą wyróżniająca kimchi jest jej pikantny smak. To zasługa ostrej papryczki chili, która jest podstawowym składnikiem pasty gojujang (gojuchang, gochuchang – europejskich pisowni tej nazwy jest cała masa).
- kimchi to tradycyjna koreańska potrawa, której Azjaci spożywają setki kilogramów rocznie
- koreańska kiszonka została uznana za najzdrowszą potrawę świata
- jej przygotowanie jest łatwe i szybkie, a składniki ogólnodostępne
⦿ Kilka słów o kimchi
Kimchi jest w Korei podstawową przystawka, spożywaną przy okazji śniadania, obiadu i kolacji. Kiszonki można użyć także do przygotowania zupy albo dodać ją do gotowanego ryżu. Kimchi trafiła na szczyt listy najzdrowszych potraw świata, opublikowanej kilka lat temu. Warto wiedzieć także, że w 2013 roku tradycyjny sposób przygotowania koreańskiej kiszonki trafił na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Ile koreańskich gospodyń domowych, tyle rodzajów kimchi. Oficjalnie wyróżnia się ich prawie 200. To trochę jak z ruskimi pierogami. Każda babcia robi inne.
Samo słowo kimchi oznacza sfermentowane, solone warzywa i pochodzi z języka… chińskiego. Potrawa doczekała się swojego własnego muzeum – Kimchi Field Museum, które znajduje się w Seulu. Można tam poznać sposoby przygotowania kimchi oraz różnorodność przepisów.
⦿ Przepis na kimchi
Listę niezbędnych składników do przygotowania perfekcyjnego kimchi znajdziecie na dole tekstu. Podstawowym składnikiem mojego kimchi jest kapusta pekińska, a więc najbardziej popularne warzywo, używane do przygotowania kiszonki. Najpierw oddzielamy liście kapusty i myjemy pod bieżącą wodą. Kiedy wyschną, kroimy je w cienkie paski. Niektórzy wyrzucają twarde części, ale dla mnie to właśnie one są najlepsze – nadają sfermentowanej potrawie chrupkości.
Przygotowujemy solankę z wody i soli i zalewamy poszatkowaną kapustę. Aby kapusta wchłonęła sól, musi postać 3-4 godziny w temperaturze pokojowej. Po tym czasie kapustę należy wypłukać 2-3 razy. Łatwo sprawdzić, czy płukanie jest skuteczne, rozgryzając kawałek kapusty. Jeżeli sól poczujecie dopiero po jej rozgryzieniu, płukanie należy zakończyć.
Wypłukaną kapustę ponownie należy pozostawić w sitku lub durszlaku, aż spłynie w niej woda. Następnie dodajemy pastę gochujang lub przecier w płatków papryki chili, rozgnieciony imbir, przetarty czosnek, pokrojoną w plastry marchew, cienkie paski zielonej cebulki (razem z dymką) oraz starte na średniej tarce jabłko i gruszkę. Do tego sos sojowy i sos rybny.
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać. Polecam używanie jednorazowej rękawiczki, bo pasta gojujang potrafi czynić spustoszenie – dotknięcie do oka nawet po kilku godzinach może skończyć się rzęsistym płaczem.
Wymieszane składniki przekładamy do słoików, zostawiając kilka centymetrów wolnej przestrzeni, żeby kimchi miała gdzie fermentować. Zostawiamy na dobę w temperaturze pokojowej, później można słoiki przestawić do lodówki lub do chłodnej piwnicy albo garażu.
Kiszonka będzie gotowa po 3 tygodniach. Uważajcie podczas otwierania. Kimchi lubi wystrzelić prosto na sufit!
⦿ Przepis na Kimchi. Składniki
- kapusta pekińska
- 1 jabłko
- 1 gruszka
- 2 marchewki
- 3 ząbki czosnku
- kawałek imbiru o długości około 2-3 centymetrów
- 2-3 łyżki pasty gochujang lub przetartych z wodą płatków chili (3-4 łyżki wody + 3-4 łyżki płatków chili). Pasty albo płatków może być więcej, jeśli lubicie się spocić przy jedzeniu.
- ćwierć szklanki soli morskiej
- 2 szklanki wody
- łyżka sosu sojowego
- łyżka sosu rybnego
A może do kimchi spróbujecie koreańskiej zupy – nie zupy?